+ Archív výstav

O umění válečném › 23/6–3/9/2017

O umění válečném
O umění válečném

Michal Burget, Pavel Doskočil, Miloš Englberth, Kurt Gebauer, Zbyněk Havlín, Jaroslav Koléšek, Adolf Lachman, Leoš Matějček, Jaroslav Róna, Jaroslav Schejbal, Jiří Surůvka, Radek Škoda, Roman Trabura, Ladislav Vlna a Art Division Team Victory Nox.

Kurátorka: Martina Vítková


VÝSTAVNÍ PROGRAM 2017


Válečné puda a my?

"Lidé jsou sami sobě nebezpeční, pokud nejsou zaměstnáni tvorbou kultury. Pokud tomu tak není, začne hypertrofovaný mozek vymýšlet šílené kraviny jako xenofobie, nenávist, války…"

Kurt Gebauer

"Vy se možná o válku nezajímáte, ale ona se zajímá o vás."

Lev Trockij

"Válka je pokračováním politiky jinými prostředky."

Pruský generál Carl von Clausewitz, 1830

Perské války, Punské války, Křižácké války, Stoletá válka, Válka růží, Třicetiletá válka, Vlastenecká válka, Světová válka, válka proti terorismu, Střet kultur, Válka světů. Jsme ve válce, říkají ve zpravodajství častěji, než by se nám líbilo.

Válka a násilí, vítězství silnějšího, k naší kultuře patří. Ale neměli bychom být ve 3. tisíciletí civilizovanější? Kde se v nás ještě dnes berou bojovné instinkty, když každé ráno jezdíme hromadnou dopravou do kanceláře, kde poctivě sedíme u počítače a generujeme tabulky? Nejspíš právě proto si večer jako protijed nudě a bezmoci ordinujeme hollywoodské filmy s neohroženými a nesmrtelnými hrdiny v neustálém konfliktu.

Mnohé civilizace měly ve svých svatých knihách příkaz Nezabiješ! aniž by jim to zabránilo válčit a zabíjet. Je cesta spravedlivých mužů smáčená krví a jejich skutky se zapisují krví, jak píše v románu Hranice Cormac McCarthy? Karel Kryl zpíval o tom, že když je válka, mlčí múzy, muži by však mlčet neměli… Je návrat agresivity do myšlení lidí přirozený, protože se cítíme v ohrožení? Nebo jde jít jinou cestou?

Název výstavy je vypůjčen z nejstaršího existujícího traktátu o umění války čínského Mistra Suna. Orientální bojovník se vyznal stejně dobře v zacházení se sečnou zbraní, jako v práci se štětcem a tuší. Kaligrafie byla stejně krásnou akcí jako souboj. Existuje zvláštní spojení mezi uměním a válkou, na něž poukázal také Jiří Kolář svou parafrází Mistr Sun o básnickém umění.

Agresi, násilí, válce se věnují nápadně často umělci známí jako Young British Artists, hlavně bratři Jake a Dinos Chapmanovi, jejichž ohořele černé esesáky si pamatujeme z výstavy v Rudolfinu. Součástí velké vize Fucking Hell je nekompromisní bitva o McDonald. Nová práce na válečné téma nese název Součet zla. V domácím prostředí pozici prvního válečníka jednoznačně zaujímá David Černý a to už od počátku devadesátých let, kdy natřel na růžovo sovětský tank na Smíchovském náměstí.

Britský teoretik John Ruskin se v 19. století domníval, že jen v lůně národa válečníků rozkvétá velké umění. O tom, že jsme potomci válečnické civilizace, vypovídá i řada vystavených děl.

Fotografie z výstavy

Doprovodný program

Program není momentálně k dispozici